inicjatywy pro family

Jan Pospieszalski laureatem nagrody im. Księdza Skargi

Nagrody im. Ks. Piotra Skargi przyznawana są już od dziesięciu lat. Otrzymują ja osoby „które w sposób szczególny przyczyniają się do obrony i szerzenia zasad chrześcijańskich w naszej ojczyźnie”. W poprzednich latach nagrodą m.in. otrzymali: ks. prof. Dariusz Oko, ks. Stanisław Małkowski, ks. prof. Tadeusz Guz, prof. Grzegorz Kucharczyk, Społeczny Komitet Zwalczania Pornografii oraz prof. Bogdan Chazan i Ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Sławomir Olejniczak – prezes Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi – wręczył statuetkę Janowi Pospieszalskiemu, który od lat na telewizyjnej antenie porusza istotne tematy – zazwyczaj pomijane przez media głównego nurtu,  bądź ukazywane w perspektywie zupełnie różniącej się  od katolickiego punktu widzenia.

Nagroda przyznana została m.in. „za odważne demaskowanie w pracy dziennikarskiej promotorów skrajnych ideologii uderzających w Kościół, małżeństwo, rodzinę, porządek społeczny w naszej ojczyźnie i w człowieka jako takiego”, a także podejmowanie w swych programach takich tematów jak: kryzys w Kościele, prawda o zabijaniu dzieci nienarodzonych, ideologia LGBT. Jan Pospieszalski, jak dostrzegło jury, promuje też „to co piękne, dobre i prawdziwe”.

„Czcigodny Laureat w swojej aktywności medialnej w sposób godny naśladowania promuje to, co piękne, dobre i prawdziwe, dając tym samym poczucie, że mimo ofensywy anty-kultury, nie jesteśmy wcale na przegranej pozycji wobec promotorów zła” – wynika z laudacji odczytanej na Kongresie Konserwatywnym w obecności redaktora Jana Pospieszalskiego. „Nasze środowisko docenia u Szanownego Laureata empatyczną otwartość na drugiego człowieka, która często tak obca jest telewizyjnym celebrytom i ludziom mediów. Kto miał przyjemność poznać osobiście Pana Jana Pospieszalskiego na pewno miał takie właśnie odczucie”

„Szanowny Panie Janie proszę przyjąć tę nagrodę od naszego środowiska jako wyraz naszej wdzięczności za to, że na polu swojej profesji kroczy Pan odważnie drogą naszego patrona Sł. B. Ks. Piotra Skargi i budzi Pan sumienia Polaków! Bóg zapłać i Szczęść Boże!” – usłyszeliśmy od prezesa Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi Sławomira Olejniczaka.

Jan Pospieszalski nie ukrywał szczęścia ze zdobytej statuetki. „Wszystko to, co zostało uhonorowane w tej nagrodzie, czyli moja działalność dziennikarska, moja postawa życiowa – to wszystko zawdzięczam Kościołowi, rodzinie i Polsce” – mówił.

Laureat nawiązał też do słów laudacji, której autorzy podkreślili jego odwagę w występowaniu z tak zwanymi niewygodnymi tematami. – „To także nie jest odwaga, to jest naturalny sposób bycia, to jest rzeczywistość, która mnie stworzyła. Jestem jej depozytariuszem, a nie właścicielem ani twórcą, po prostu muszę ją dalej przekazywać” – zadeklarował.

Nagrody im. Ks. Piotra Skargi jak co roku zostały przyznane podczas Kongresu konserwatywnego odbywającego się na zamku w Niepołomicach. Kongres ten poświęcony został podsumowaniu dwudziestolecia działalności Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz wyzwaniom stojącym dziś przed polskimi katolikami.