inicjatywy pro family,  Wpisy

Światowy kongres rodzin – czym jest i gdzie się odbywa?

Różnego rodzaju organizacje starają się szerzyć życie w wierze na różne sposoby. Sam Kościół bowiem nie jest jedyną wspólnotą , ponieważ w jego obrębie kreuje się wiele innych ciekawych stowarzyszeń itd. W każdym przypadku jednak chodzi o szerzenie wartości chrześcijańskich, które niestety w dzisiejszych czasach są atakowane z różnych stron. Nie inaczej jest w przypadku wyjątkowej organizacji z USA, którą jest Światowy Kongres Rodzin.

Światowy Kongres Rodzin – co to jest?

Światowy Kongres Rodzin to założona w Stanach Zjednoczonych organizacja, która szerzy wartości chrześcijańskie. Mimo genezy w USA, ów Kongres (WCF) działa praktycznie na całym świecie (na to również wskazuje nazwa). Głównymi założeniami WCF jest walka z ruchem LGBT, a także prawem do wychowywania dzieci przez osoby tej samej płci. Co więcej, Światowy Kongres Rodzin sprzeciwia się również aborcji, eutanazji, pornografii. Dla WCF najważniejsze jest wspieranie związków kobiety i mężczyzny, zmierzających w przymierze małżeńskie. Światowy Kongres Rodzin zrzesza różnego rodzaju organizacje z licznych krajów o podobnych poglądach. Z tego powodu WCF jest atakowane, głównie przez lewicowe media.

Na ostatnim Kongresie odbył się bardzo ważny wykład na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. To bardzo ważny temat, ponieważ dzisiaj praktycznie każdy człowiek korzysta z internetu. Najmłodsi natomiast są narażeni na propagandę, a także niewłaściwe treści. Zdaniem uczestników powinno się wdrażać różnego rodzaju formy kontroli rodzicielskiej.

Światowy Kongres Rodzin – gdzie się odbywa?

Zasadniczo główne konferencje mają zawsze miejsce w innym kraju. Pierwszy w historii szczyt odbył się w 1997 roku w Pradze, na którym pojawiło się 700 ludzi. Dziesięć lat później, tj. w 2007 konferencje odbyły się w Warszawie. Zjawiło się na nich 3900 osób. Co więcej, była to rekordowa frekwencja!
Tego roku Światowy Kongres Rodzin miał miejsce we włoskiej Weronie (29-31 marca). Był to XIII szczyt. Do Werony zawitali liczni wykładowcy i liderzy z ponad 60 państw. Z tego powodu zorganizowane zostały sesje plenarne, wykłady, panele dyskusyjne, sesje tematyczne itd. Zawsze jednak chodziło o dobro rodziny.

Werona – nie obyło się bez konfrontacji

W Weronie WCF spotkał się z wielkim atakiem ze strony mediów, zwłaszcza włoskich. Nie było to jednak wielkie zaskoczenie, ponieważ podobne sytuacje miały miejsce na innych Kongresach. Tym razem liczne ruchy feministek i grupy homoseksualne tworzyły manifestacje. Co przykre, XIII WCF przez media był pokazany jako staroświeckie zebranie szalonych osób walczących z demokracją, równością i prawami człowieka. Co więcej, swoje materiały na ten temat nagrywały praktycznie wszystkie większe liberalne organizacje dziennikarskie z całego świata.

Ostatecznie jednak spotkania skończyły się dobrze – nie pojawiło się więcej agresji, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie wyjątkowego marszu dla rodzin, który odbył się w przyjemnej atmosferze.